Yurt Yöneticilerine İstanbul'da Eğitim Kasım 2014

Baba Beni Okula Gönder kampanyası kapsamında açılan 33 kız öğrenci yurdunun yönetici ve öğretmenlerine 17-21 Kasım 2014 tarihlerinde İstanbul’da bir hafta süreyle eğitim verildi. 

2005 yılında başlatılan ve bugüne kadar başarı ile yürütülen "Baba Beni Okula Gönder" (BBOG) kampanyası kapsamında yurt yöneticilerine her yıl İstanbul’da verilen eğitimlerin altıncısı Maltepe Dream Hill Otel’de gerçekleşti. Eğitim kapsamında, kız öğrenci yurtlarının müdür, müdür yardımcısı ve belletmen öğretmenlerine "Yurt Yönetimi Semineri" konulu çeşitli eğitimler verildi. Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü ile imzalanan protokol kapsamında gerçekleştirilen eğitimin açılışına, Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, Aydın Doğan Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Gündüz Alpman, Doğan Gazetecilik Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü Hande Sabuncuoğlu, BBOG Proje Müdürü Nilgün Yorgancılar Erekli, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Eğitim Yöneticisi olarak atanan Kutlay Şimşek ve Yönetici Yardımcısı Emre Uslu da katıldı. 

Arzumuz bu yurtlarla birlikte Türkiye’deki eğitimin kalitesini yukarı çekmek 

Açılışta bir konuşma yapan Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı, kampanya kapsamında 33 yurt yapıldığını belirterek, "Biz Aydın Doğan Vakfı olarak bunun 5 tanesini yaptırdık. Bütün bu yurtlardaki eğitim kalitesiyle birlikte arzumuz bütün Türkiye’deki eğitimin kalitesini hep birlikte daha da yukarı çekmek. Bugüne geldiğimizde aslında birçok sorun çözüldü. Bundan 10 sene evveline baktığımızda, bu yurtlar yeni yapılırken liseye giden kız öğrenci sayımızın ne kadar az olduğunu hatırlıyorum. Onun için bu yurtların ne kadar önemli olduğunu hep beraber konuşuyorduk. Temel atma törenlerinde heyecan duyuyorduk. Bugüne baktığımızda o yurtları eskittik bile. Geldiğimiz bir başka güzel nokta ise artık yurtların yapımının ötesinde içindeki eğitimin kalitesini konuşabiliyoruz. Okullardaki eğitimin kalitesini konuşabiliyoruz. Bu birlikteliğimiz devam ettiği sürece, bakanlık, sivil toplum, kamu, sizler, herkes birlikte çalıştığı zaman Türkiye’nin daha güzel günlere gelmesini, çocuklarımızın daha iyi yetişmesini başaracağımıza inanıyorum" dedi. 

Aydın Doğan Vakfı çok güzel işler yapıyor 

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız konuşmasına "Aydın Doğan Vakfı çok hayırlı çok güzel işler yapıyor" diye başlayarak şunları söyledi: "Aydın Doğan Vakfı, Milli Eğitim Bakanlığının da ortak işbirliği noktasında bütün eğitim sahasına, alanına, eğitim camiasının ihtiyaç duyduğu her aşamada katkı sunuyor, emek veriyor. Gerçekten çok güzel işler yapıyorlar. Şimdi bunları burada teker teker saymaya kalksam sayamam. Ama özellikle fiziki altyapı, derslik ihtiyacı, okul ihtiyacı bağlamında, ‘Türkiye’nin her tarafı okullarla örülüyor’ dersek ve nerede ‘bize bir katkı, bir emek, bir ihtiyaç var’ dersek oraya koşuyorlar." 

İstanbul’da da bu proje kapsamında çok sayıda okul olduğunu söyleyen Yıldız, karşılaştıkları sorunlar karşısında Aydın Doğan Vakfı’nın kendilerine çok değerli emek ve destek verdiklerini anlattı. Öğretmenlerimizi hizmet için önemsiyoruz 

Eğitim alanındaki yapılan yenilikleri anlatan ve insan unsurunun önemine değinen Yıldız, "Yöneticilik bir nöbet işidir. Ancak esas olan öğretmenliktir. Bakanlık olarak öğretmenlerimizi hizmet için önemsiyoruz. Yapılan bu çalışma bizim için çok önemli. Kız çocuklarımızın okullaşması anlamında Sayın Cumhurbaşkanımızın çok önemli gayretleri oldu. Bunu hakikatten görmek ve tebrik etmek lazım. Bir çığır açıldı. ‘Haydi Kızlar Okula’ kampanyası kamunun bir çağrısıydı. Ancak bundan daha önemlisi sivil toplum kuruluşlarımızın kampanyaya sahip çıkmasıydı. İşte ‘Baba Beni Okula Gönder’ kampanyası, bizim ‘Haydi Kızlar Okula Kampanyası’nın elinden tutan bir kampanya oldu. Bu açıdan bu kampanyaları projelerimizin en önemli ayakları olarak görüyoruz. Bu projeyi yeni dönemde de Aydın Doğan Vakfı’nın üzerine alarak ve maddi anlamda birçok fedakarlık yaparak devam ettiriyor olması sürdürülebilirliği noktasında önemli bir ip ucudur" dedi. 

Düzenlenen seminere Ağrı, Osmaniye, Siirt, Muş, Kars, Mardin, Tokat, Iğdır, Denizli, Nevşehir, Gümüşhane, Erzurum, Yalova, Tekirdağ, Muğla, Kahramanmaraş, Artvin ve Van illerindeki kız yurtlarında müdür, müdür yardımcısı ve öğretmen olarak görev yapan 72 eğitimci katıldı. Eğitimin içeriği yurt yönetimi için özel olarak Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Bilimleri bölümü öğretim görevlileri tarafından hazırlandı ve sunuldu. Eğitime katılan öğretmenlerimiz ayrıca İstanbul’da tarihi ve turistik yerleri de gezme imkanı buldular. 21 Kasım’da sertifika töreniyle eğitim sona ererken tüm öğretmenlerimiz görev yaptıkları okullara geri döndüler.