Content Page

FAALİYETLER

Baba Beni Okula Gönder seferberliğinin sembolü olan Zeliha, Emine, Hasibe, Kader ve Medine ilk kez İstanbul’a geldiler. Hakkâri, Siirt ve Mardin’den velileriyle gelen 5 - 13 yaş arasındaki Zeliha Denli, Emine Savucu, Hasibe Demir, Kader ve Medine Yıldırım, İstanbul’u çok sevdi. Beş kız çocuğu, İstanbul’dan kızlarını okula göndermeyen tüm babalara çağrı yaptı. Çeşitli televizyon programlarına katılan 5 küçük kız, Doğan Medya Center’ı da ziyaret ederek yazı işleri toplantısına katıldı. Kızların ortak sesi “Okumak istiyoruz” oldu.

“Baba Beni Okula Gönder” birinci yıl partisi, Doğan Medya Center’ın bahçesinde yapıldı. Kutlamaya katılan kız çocukları, oyunlar oynadı ve sanatsal malzeme firması Eberhard Faber’in de katkılarıyla, dev bir “Baba Beni Okula Gönder” resmi yaptı. Kanal D Çocuk Kulübü sunucuları Serhan Aslan ve Ümit Erdim’le oyunlar oynayıp doyasıya eğlenen çocukları
“Dans Eder misin?” yarışması dansçılarından Yiğit ve Aykut danslarıyla coşturdu. Parti sırasında yapılan kısa törende konuşan Milliyet Gazetesi İcra Kurulu üyesi Tijen Mergen, bir yıl içinde çok iyi işlerin başarıldığını belirterek, “Sizlerin okuması için elimizden gelen her şeyi yapacağız” dedi. Konuşmaların ardından Mergen, Milliyet Yayın Danışmanı Nurcan Akad ile kampanya destekçileri Hülya Koçyiğit, Ayten Gökçer ve Emre Altuğ birlikte birinci yıl pastasını kestiler. Öğrenciler, çeşitli yarışmalar, gösteriler ve Haluk Levent konseriyle eğlenceye devam etti.

Baba Beni Okula Gönder kampanyası ikinci yaşını kampanyaya destek verenlerle kutladı. ‘Baba Beni Okula Gönder’ kampanyasının ikinci yıldönümü nedeniyle düzenlenen geceye ünlü yağdı. Hilton Convention Center’de düzenlenen gecede kız çocuklarının okumaları için kampanyaya destek veren toplam 170 kişiye teşekkür sertifikası verildi.

Erzurum Aydın Doğan Kız Yurdu’nun 35, Sarıkamış Milliyet Gazetesi Kız Öğrenci Yurdu’nun 6 öğrencisi, toplam 41 kız öğrenci ve 4 öğretmen, Sun Express’in sponsorluğunda 4 günlük muhteşem bir İzmir gezisi yaşadılar.

Baba Beni Okula Gönder kapsamında Muş’un Bulanık ilçesinde yaptırılan Türk Telekom Kız Öğrenci Yurdu’nda kalarak öğrenimlerini sürdüren 46 kız öğrenci, Eczacıbaşı Holding’in desteğiyle İstanbul’daydı. Üç gün boyunca İstanbul’da tarihi ve turistik mekânları gezen genç kızlar, evlerine unutulmaz anılarla döndü. Sınıflarını başarıyla geçen liseli kızların İstanbul macerası ‘ilk’lerle doluydu. Kızların büyük çoğunluğu ilk kez denizi, Boğaz’ı gördü.

Türkiye Aile Sağlığı ve Planlama Vakfı (TAPV) tarafından Baba Beni Okula Gönder için geliştirilen eğitim yurtlarda kalan tüm kız öğrencilere TAPV eğitmenleri tarafından verildi. Kız yurtlarında kız öğrencilerin ergenlikte yaşadıkları fiziksel, sosyal ve duygusal süreçleri öğrenmeleri, öz bakım ve hijyen konularında doğru davranışları geliştirmelerine yönelik grup eğitimleri iki yıl sürdü.

İpek Kağıt sponsorluğunda tüm kız öğrenci yurtlarında hijyen eğitimi gerçekleştirildi. Eğitimde verilen temel mesaj “bedenimiz değerlidir” şeklinde oldu. Eğitim sırasında yurtta kalan öğrenciler için hazırlanan hijyen paketlerinin de dağıtımı yapıldı.

Yavuz Bingöl, Cemal Hünal, Pınar Kür, Şebnem Bozoklu, Beyhan Murphy, Altan Erkekli, Rengim Gökmen, Feridun Düzağaç ile kızı Tuya Naz, Beren Saat, Türkan Şoray ve Başak Köklükaya, ressam Hüsamettin Koçan’ın eğitmenliğindeki atölyede bir araya geldi. Sanatçılar, bu atölyede aldıkları eğitimin ardından kız çocukları için resim yaptı. Projenin ikinci aşamasında Türk sanatının usta isimlerinden müzayedede satışa sunulmak üzere eserler istendi. “Baba Beni Okula Gönder” kampanyası kapsamında Beyaz Müzayede tarafından düzenlenen müzayede de 11 sanatçı ve 56 ressamın 67 eseri satışa sunuldu. 700 bin TL toplanması hedeflenen organizasyondan 2 milyonu aşan bir gelir elde edildi. Toplanan gelirle 3 kız öğrenci yurdu yaptırıldı.

BBOG’ye fon yaratmak amacıyla “Yüzümüze Çarpanlar” isimli bir fotoğraf sergisi gerçekleştirildi. Bu proje için sekiz ünlü sinema yönetmeni bir araya gelerek kız çocukları ve eğitim konulu fotoğraflar çektiler. Bu fotoğraflardan oluşan “Yüzümüze Çarpanlar” Fotoğraf Sergisi, 1-8 Aralık 2010 tarihleri arasında Beyaz Space- İz Giz Plaza Maslak’ta sergilendi ve satıldı. Çağan Irmak, Mustafa Altıoklar, Ezel Akay, Handan İpekçi, Zülfü Livaneli, Sırrı Süreyya Önder, Ümit Ünal ve Derviş Zaim’in buluştukları proje kapsamında 23 eser sergilenerek, satışa sunuldu. Sergiden 100 bin TL’nin üstünde gelir elde edildi.